Moja strefa szkolna

Moja strefa szkolna to nowy projekt Fundacji Rodzic w Mieście, którego celem jest zmiana najbliższego otoczenia szkół na bardziej bezpieczne, przyjazne i dopasowane do potrzeb dzieci. Będziemy nie tylko edukować wszystkich uczestników ruchu drogowego i przypominać im o zasadach bezpieczeństwa, ale też zachęcać dzieci i ich opiekunów do podróżowania do szkoły w zdrowy i przyjazny dla środowiska sposób. Do debaty na temat szkolnych ulic włączymy lokalną społeczność – odwiedzimy wybrane szkoły z mniejszych miejscowości i wraz z dziećmi, opiekunami i nauczycielami przyjrzymy się, jak dziś wygląda ich najbliższe otoczenie. Wspólnie zastanowimy się, co zrobić, by stało się ono przyjazną, zdrową i bezpieczną przestrzenią, która w pełni odpowiada potrzebom dzieci – jej kluczowych użytkowników.

Co zrobimy?

W ramach projektu zaplanowaliśmy szereg działań edukacyjnych skierowanych zarówno do lokalnych społeczności, jak i szerszych grup odbiorców:

 • Uczniów wybranych szkół zaprosimy do udziału w konkursie fotograficznym “Moja droga do szkoły” – w ten sposób będziemy mogli spojrzeć na wędrówkę do szkoły, sposoby podróżowania i całą infrastrukturę z perspektywy dzieci. 
 • Zebrane podczas konkursu zdjęcia będą materiałem wyjściowym do warsztatów dla uczniów, rodziców i nauczycieli z wybranych szkół. Podczas spotkań przedstawimy narzędzia pozwalające na wyznaczenie jak najbardziej dopasowanej do potrzeb odbiorców strefy szkolnej i wypracujemy plany poprawy bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu szkoły. 
 • W atrakcyjny sposób oznakujemy strefy szkolne w wybranych lokalizacjach – w ten sposób przypomnimy, że bezpieczeństwo i zdrowie dzieci to priorytet!
 • W jednej z lokalizacji ustawimy radarowy wyświetlacz prędkości, przypominający kierowcom o konieczności ograniczenia prędkości w sąsiedztwie szkoły.
 • Opracujemy i rozpropagujemy kalendarz odpowiedniego zachowania w ruchu drogowym – w zależności od pory roku, dnia i pogody.
 • Przygotujemy podręcznik “Moja strefa szkolna” poświęcony zasadom funkcjonowania bezpiecznego, zdrowego i przyjaznego uczniom najbliższego otoczenia szkół.

Przeprowadzimy akcję edukacyjną zwiększająca wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci przy szkołach oraz dobrych praktyk w zakresie przekształcania  bezpośredniego otoczenia szkół we włączające, zdrowe i bezpieczne szkolne ulice.

Dla kogo?

Do udziału w projekcie zapraszamy szkoły podstawowe z mniejszych miejscowości (do 50 tys. mieszkańców), które chcą:

 • poprawić bezpieczeństwo uczniów przed szkołą,
 • zaprosić dzieci do współtworzenia otoczenia szkoły i dopasować je do ich potrzeb,
 • zorganizować warsztaty dla społeczności szkolnej.

W projekcie wezmą udział trzy placówki, wyłonione w otwartym naborze. By zgłosić szkołę wystarczy do 31 lipca wypełnić formularz.

Ważne daty

 • 31 lipca – zamknięcie formularza rekrutacyjnego
 • 16-22 września – konkurs fotograficzny dla uczniów szkół biorących udział w projekcie
 • wrzesień-październik (dokładny termin zostanie ustalony z przedstawicielami szkół wyłonionych w konkursie)  – warsztaty oraz oznakowanie stref szkolnych w wybranych lokalizacjach

Kontakt: kontakt@rodzicwmiescie.pl

Regulamin projektu

Projekt “Moja strefa szkolna – strefa serca – bezpieczna i przyjazna przestrzeń wokół szkoły” jest realizowany ze środków Fundacji Inter Cars w ramach Programu Grantowego Drogowskaz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *