Szkolne ulice w Polsce i na świecie – zainspiruj się!

Szkolne ulice nie są nową koncepcją. Są rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo dzieci i czystość miejskiego powietrza, które zyskuje na popularności. Pierwsza szkolna ulica powstała w 1989 r. w Bolzano we Włoszech. Obecnie szacuje się, że na świecie jest ich ponad 1250 w ponad 15 krajach. Szkolne ulice stają się coraz częstszym rozwiązaniem właśnie teraz, gdy włodarze miast opracowują koncepcje miast zrównoważonych, zielonych, wyznaczają w nich strefy low lub zero emision, stopniowo wyprowadzają samochody z centrów miast. Szkolne ulice zyskały na popularności również w czasie pandemii COVID-19, w której zanotowano wzrost z 200 szkolnych ulic w 2019 do 1200 w 2021r.

Szkolne ulice powstają również z Polsce. Gdańsk, Wrocław, Warszawa, Kraków. To miasta, które testują różne rozwiązania ograniczające ruch samochodowy przed szkołami.

W Katalogu dobrych praktyk zebraliśmy dla Was najciekawsze przykłady szkolnych ulic w Polsce i na świecie. Zachęcamy do pobrania katalogu i inspirowania się do wprowadzania przetestowanych przez innych, działających i przynoszących więcej korzyści niż strat rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo dzieci na ulicach.

Aby pobrać katalog kliknij na obrazek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.